قاب – چهار چوب زندگی نمایش فوتبال فوتبالیست

قاب – چهار چوب: زندگی نمایش فوتبال فوتبالیست امیر جعفری اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اجتماعی «فرضیه‌های اصفهان» زیر طاق چهلستون

باران که بارید فرضیه‌ها به جای اینکه زیر آسمان قد علم کنند زیر سقف ایوان چهلستون جای خود را باز کردند و مخاطبان، زیر طاقی این ایوان زیاد توانستند درک کنند آنچه

«فرضیه‌های اصفهان» زیر طاق چهلستون

«فرضیه های اصفهان» زیر طاق چهلستون

عبارات مهم : تاریخی

باران که بارید فرضیه ها به جای اینکه زیر آسمان قد علم کنند زیر سقف ایوان چهلستون جای خود را باز کردند و مخاطبان، زیر طاقی این ایوان زیاد توانستند درک کنند آنچه را که معماران از اصفهان گفتند و خاطراتی که دیگر وجود نداشت را زیر همین سقف تداعی کردند.

به گزارش ایسنا، فرضیه های اصفهان باید ساخته شود تا آنچه را که انسان ها اصفهان را به خاطرش ساختند دوباره زنده کنند، مادی ها جان بگیرند و اصفهان با آثار قدیم و جدیدش شهر باشد.

شب گذشته با آخر هفته میراث فرهنگی و روز موزه، مراسمی با عنوان «فرضیه های اصفهان» برگزار شد، این مراسم شروع رویدادهایی است که بنا دارد با استفاده از فضاهای تاریخی که تنها به موزه تبدیل شده است اند به معماری و شهر اصفهان معاصر بپردازد. در این مراسم محمد عرب، بهروز ملبوسباف اصفهانی، فرامرز پارسی، علی شیخ الاسلام و سروش صحت به طرح موضوعاتی متفاوت راجع به اصفهان پرداختند.

داربست های گنبد مسجد امام برداشته می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه همه باید به میراث فرهنگی که هویت ما هست، توجه خاص ای داشته باشیم، اظهار کرد: استان اصفهان ۲۲ هزار اثر با ارزش تاریخی و حدود هزار و ۸۵۰ اثر ثبت شده است در کشور و ۷ اثر ثبت شده است بین المللی دارد؛ جهت حفاظت از این آثار نیاز به عزم عمومی و کمک دستگاه ها داریم.

فریدون الهیاری ادامه داد: اداره میراث فرهگی، صنایع دستی و گردشگری نیز نیاز به همکاری همه مردم دارد و استفاده از سرمایه های مردم مورد توجه قرار گرفته هست، در استان اصفهان بیش از ۲۵۰ بنای تاریخی به صورت شخصی مرمت می شوند.

وی افزود: اخباری که از تخریب شدن یک اثر تاریخی منتشر می شود نشان از توجه جامعه به میراث فرهنگی دارد، در سال ۹۶ همکاران ما تعداد ۶۸۰ پروژه مرمتی را انجام دادند و در سال تازه تاکنون ۳۸۰ پروژه مرمتی تازه شروع شده است هست.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه امسال در کشور از ۹ موزه تقدیر شد که شش موزه آن از اصفهان بوده هست، اظهار کرد: تا ترک ۱۵ گنبد مسجد امام مرمت ها انجام شده است است و امید داریم تا آخر سال داربست ها از گنبد مسجد امام برچیده شود.

به جلو حرکت کنیم ولی گذشته را تخریب نکنیم

سروش صحت با بیان اینکه من معمار و شهرساز نیستم اظهار کرد: من متولد ۱۳۴۴ در اصفهان هستم و به دوران زندگی ام که فکر می کنم به این نتیجه می رسم که زندگی به خاطرات متصل هست. تاریخ تولد من ۱۵ آذر است ولی در شناسنامه شهریور ثبت شده است است بعد تاریخ تولد من وجود ندارد، بیمارستانی که در آن به دنیا آمدم، مدرسه راهنمایی که می رفتم، دبیرستان حکیم سنایی، استخر ادب و ساندویچ اختیاری در چهارباغ و از همه مهم تر تفریح ما شنا کردن در زاینده رود بود و امروز دیگر هیچ کدام از آن ها وجود ندارد.

این نویسنده، بازیگر و کارگردان ادامه داد: باید تدبیری جست که به جلو حرکت کنیم ولی گذشته را نیز خراب نکنیم اصفهان یک موزه است و ما خوشبختیم که اصفهانی هستیم و امیدواریم که در چهلستون کنسرت برگزار شود و مسئولین اجازه دهند مردم زیر پل خواجو آواز بخوانند.

وی با بیان اینکه باید تمام آثار تاریخی را مردم ببینند و با آن خاطره بسازند، گفت: میدان کهنه اصفهان میدان کهنه ای بود ولی جهت ساختن میدان امام علی باید میدان کهنه را از بین برد؟ اینکه اصفهان سیتی سنتر داشته باشد بسیار عالی است ولی این بدان معنا نیست که بازار اصفهان از بین برود.

صحت با بیان اینکه در سال هایی که به اصفهان می آمدم هیچ وقت ندیدم عالی قاپو و مسجد جامع بدون داربست باشند، اضافه کرد: هر کدام از خاطرات ما از بین بردن شوند انگار جزئی از بدن ما قطع می شود و با اینکه من طرفدار مدرنیسم هستم ولی یک کودک (مدرنیسم) باید جلوی سنت بایستد تا بتواند حرکت کند.

بافت شهر و بافت قدیمی یکسان عمل نمی کنند

علی شیخ الاسلام با اشاره به اینکه تمدن ها در گذشته در کنار رودخانه های پربار شکل می گرفتند و اصفهان نیز از این حیث مثتثنی نبوده هست، اظهار کرد: یکی از عوامل رشد شهرسازی در اصفهان وجود مادی ها بود و رشد این شهر بسیاری از شهرسازان معتقدند که متفاوت است.

این معمار ادامه داد: شهر اصفهان به صورت سلولی توسعه پیدا کرده است و اگر این اتفاق نمی افتاد شهر در کنار مادی ها به رشد خود ادامه می داد، در دوران صفویه و احداث میدان نقش دنیا به عنوان هسته دوم و همچنین ایجاد محور چهارباغ که تمام مادی ها را قطع می کند ما از یک رشد سلولی به رشد خطی در شهرسازی می رسیم.

وی افزود: در دوران صفوی با اتصال آگاهانه شهر قدیم و شهر تازه به وسیله بازار شهر متمرکز می شود و در کنار این شهرسازی غیر ارگانیک شروع به ساخت بناهای ارزشمند همچون چهلستون مسجد شیخ لطف الله و… در شهر نیز می کنند.

شیخ الاسلام با اشاره به اینکه ما امروز در عصر خرد زندگی می کنیم، گفت: اتفاقی که امروز جهت شهر ما افتاده به این صورت است که مادی ها که انسان به خاطر آن ها شهر را ساخت دیگر مشخص نیستند. امروز میدان کهنه بازسازی شد، ارگ دنیا نما ساخته شد، عمل قلب باز به نام مترو بر روی شهر انجام شد، کارخانه ریسباف هم که بی جان ماند و پروژه های متفاوت در بیرون از شهر گویی بازدهی بهتری داشتند.

وی با بیان اینکه بافت شهر و بافت قدیمی یکسان عمل نمی کنند، ادامه داد: شهرسازان دوست داشتند اتفاقی جهت اصفهان بیفتد، ولی تئوری ۱۵۰ سال پیش را در پیش گرفتند یعنی باز دوباره بر روی ابرسازهایی در خارج از شهر سرمایه گذاری می شود، ولی در عصر خرد این گونه می گوید که باید شهر جهت حفظ انرژی متمرکز باشد آیا که امروز انرژی مسئله بسیار مهمی است.

در ادامه دبیر انجمن موزه داران کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: همه ساله شورای بین المللی موزه ها شعاری جهت گرامیداشت موزه ها گزینش می کند و جهت سال ۲۰۱۸ شعار «موزه های تراپیوسته، رویکردهای نو و مردمان نو» را گزینش کردند.

عباس نکویی ادامه داد: اداره کردن موزه ها به شکل سنتی دیگر مورد نظر نیست، در شهر اصفهان حدود ۵۰ موزه و ۱۰۰ مجموعه دار داریم و اگر موزه بزرگ اصفهان راه اندازی شود علاوه بر جذب مخاطب می توان رونق اقتصادی و گردشگری پایدار را دنبال کند.

وی افزود: طرح موزه مجازی کشور عزیزمان ایران را برنامه ریزی کردیم تا بتوان به آسانی بر روی دستگاه های الکترونیکی موزه ها را به مردم کشور عزیزمان ایران و دنیا معرفی کرد.

«فرضیه‌های اصفهان» زیر طاق چهلستون

واژه های کلیدی: تاریخی | اصفهان | میدان امام | آثار تاریخی | میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs